Реєстраційне посвід­чен­ня МОЗ України UA/9061/01/01 з необ­ме­же­ним тер­мі­ном дії з 25 берез­ня 2020 року

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ Міністерства охо­ро­ни здо­ро­в’я України

25.03.2020 № 707

Реєстраційне посвід­чен­ня

№ UA/9061/01/01

ІНСТРУКЦІЯ

для медич­но­го засто­су­ван­ня лікарсь­ко­го засо­бу НОВОПАРИН®

( NOVOPARIN )

САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ’Я

Склад:
дію­ча речо­ви­на: енок­са­па­рин натрію;
1 мл роз­чи­ну містить енок­са­па­ри­ну натрію з анти-фактор Ха актив­ністю 10000 МО, що екві­ва­лент­но енок­са­па­ри­ну натрію 100 мг;
2000 анти-фактор Ха МО/0,2 мл, що екві­ва­лент­но енок­са­па­ри­ну натрію 20 мг;
4000 анти-фактор Ха МО/0,4 мл, що екві­ва­лент­но енок­са­па­ри­ну натрію 40 мг;
6000 анти-фактор Ха МО/0,6 мл, що екві­ва­лент­но енок­са­па­ри­ну натрію 60 мг;
8000 анти-фактор Ха МО/0,8 мл, що екві­ва­лент­но енок­са­па­ри­ну натрію 80 мг;
10000 анти-фактор Ха МО/1,0 мл, що екві­ва­лент­но енок­са­па­ри­ну натрію 100 мг;
допо­між­на речо­ви­на: вода для ін’єкцій.

Лікарська фор­ма. Розчин для ін’єкцій.
Основні фізико-хімічні вла­сти­во­сті: без­барв­ний або світло-жовтий про­зо­рий розчин.

Фармакотерапевтична група:
Антитромботичні засо­би. Група гепа­ри­ну. Еноксапарин.
Код АТС В01А В05.

Фармакологічні вла­сти­во­сті:
Фармакодинаміка.
Еноксапарин – це низь­ко­мо­ле­ку­ляр­ний гепа­рин (НМГ), у яко­му антит­ром­бо­тич­на та анти­ко­а­гу­лянт­на актив­но­сті стан­дарт­но­го гепа­ри­ну не пов’язані між собою. Він має більш висо­ку анти-фактор Ха актив­ність, ніж анти-фактор IIа (або антит­ром­бі­но­ву) актив­ність (їх співвід­но­шен­ня ста­но­вить 3,6).

При засто­су­ван­ні у про­філак­тич­них дозах енок­са­па­рин не має знач­но­го впли­ву на АЧТЧ (акти­во­ва­ний част­ко­вий тром­бо­пла­сти­но­вий час).

При засто­су­ван­ні ліку­валь­них доз пре­па­ра­ту АЧТЧ може бути про­лон­го­ва­ний та у 1,5–2,2 раза пере­ви­щу­ва­ти кон­троль­ний час мак­си­маль­ної актив­но­сті. Ця про­лон­га­ція відо­бра­жає залиш­ко­ву антит­ром­бі­но­ву активність.

Лікування гостро­го інфарк­ту міо­кар­да з підй­о­мом сег­мен­та ST у ком­бі­на­ції з тром­болітич­ним засо­бом у хво­рих, яким про­во­дять подаль­шу коро­нар­ну ангіо­пла­сти­ку, а також у хво­рих, яким цю про­це­ду­ру не проводять.

У мас­штаб­но­му бага­то­цен­тро­во­му клініч­но­му дослід­жен­ні 20479 хво­рих із гост­рим інфарк­том міо­кар­да з підй­о­мом сег­мен­та ST піс­ля отри­ман­ня фібри­нолітич­ної тера­пії були ран­до­мі­зо­ва­но роз­поді­лені на групи для отри­ман­ня або енок­са­па­ри­ну у вигляді болюс­ної внут­ріш­ньо­вен­ної ін’єкції 3000 анти-фактор Ха МО, слі­дом за якою негай­но під­шкір­но вво­ди­ли дозу 100 анти-фактор Ха МО/кг, а потім про­во­ди­ли під­шкір­ні ін’єкції по 100 анти-фактор Ха МО/кг кож­ні 12 годин, або для вве­ден­ня внут­ріш­ньо­вен­но­го нефрак­ціо­но­ва­но­го гепа­ри­ну у вигляді болюс­ної ін’єкції 60 МО/кг (мак­си­мум 4000 МО/кг) з подаль­шою постій­ною інфузією у дозі, що була ско­ри­го­ва­на залеж­но від показ­ни­ка акти­во­ва­но­го част­ко­во­го тром­бо­пла­сти­но­во­го часу. Підшкірні ін’єкції енок­са­па­ри­ну про­во­ди­ли до випис­ки зі ста­ціо­на­ру або не біль­ше 8 діб (у 75 % випад­ків – не мен­ше 6 діб). Половині хво­рих, які отри­му­ва­ли гепа­рин, пре­па­рат вво­ди­ли не мен­ше 48 годин (у 89,5 % випад­ків ≥ 36 годин). Усі хворі також отри­му­ва­ли аце­тил­салі­ци­ло­ву  кис­ло­ту  про­тя­гом не мен­ше 30 діб. Дозу енок­са­па­ри­ну для хво­рих віком      ≥ 75 від­ко­ри­гу­ва­ли: 0,75 мг/кг (75 анти-фактор Ха МО/кг) у вигляді під­шкір­ної ін’єкції кож­ні 12 годин без почат­ко­вої болюс­ної внут­ріш­ньо­вен­ної ін’єкції.

У ході дослід­жен­ня 4716 (23 %) хво­рим було про­ве­де­но коро­нар­ну ангіо­пла­сти­ку на тлі антит­ром­бо­тич­ної тера­пії із засто­су­ван­ням замас­ко­ва­них дослід­жу­ва­них пре­па­ратів. Хворі не отри­му­ва­ли додат­ко­ві дози, якщо з момен­ту остан­ньої під­шкір­ної ін’єкції енок­са­па­ри­ну до роз­ду­ван­ня бало­на прой­шло мен­ше 8 годин, або ж отри­му­ва­ли болюс­ну внут­ріш­ньо­вен­ну ін’єкцію енок­са­па­ри­ну у дозі 0,3 мг/кг (30 анти-фактор Ха МО/кг), якщо з момен­ту остан­ньої під­шкір­ної ін’єкції енок­са­па­ри­ну до роз­ду­ван­ня бало­на прой­шло біль­ше 8 годин.

Еноксапарин дав мож­ливість знач­но змен­ши­ти часто­ту подій, які від­по­ві­да­ють пер­вин­ним кін­це­вим точ­кам (ком­бі­но­ва­на кін­це­ва точ­ка, що вклю­чає в себе реци­див інфарк­ту міо­кар­да та леталь­ність з будь-якої при­чи­ни про­тя­гом 30-денного періо­ду спо­сте­ре­жен­ня піс­ля вклю­чен­ня у дослід­жен­ня: 9,9 % у групі енок­са­па­ри­ну порів­ня­но з 12 % у групі нефрак­ціо­но­ва­но­го гепа­ри­ну (зни­жен­ня від­носно­го ризи­ку – 17 % (р < 0,001)). Частота реци­ди­ву інфарк­ту міо­кар­да була знач­но ниж­ча у групі енок­са­па­ри­ну (3,4 % порів­ня­но з 5 %, р < 0,001, зни­жен­ня від­носно­го ризи­ку – 31 %). Летальність була ниж­ча у групі енок­са­па­ри­ну, однак різ­ни­ця між група­ми не була ста­ти­стич­но досто­вір­ною (6,9 % порів­ня­но з 7,5 %, р=0,11).

Перевага енок­са­па­ри­ну з точ­ки зору пер­вин­ної кін­це­вої точ­ки була без­за­сте­реж­ною неза­леж­но від під­групи (вік, стать, локалі­за­ція інфарк­ту міо­кар­да, діа­бет або інфаркт міо­кар­да в ана­мнезі, тип при­зна­че­но­го тром­боліти­ка та про­мі­жок часу між появою пер­ших клініч­них ознак та почат­ком лікування).

Еноксапарин про­де­мон­стру­вав знач­ну пере­ва­гу порів­ня­но з нефрак­ціо­но­ва­ним гепа­ри­ном з точ­ки зору пер­вин­но­го кри­терію ефек­тив­но­сті як у хво­рих, які пере­нес­ли коро­нар­ну ангіо­пла­сти­ку  у 30-денний період піс­ля вклю­чен­ня у дослід­жен­ня (10,8 % порів­ня­но з 13,9 %, 23 % зни­жен­ня від­носно­го ризи­ку), так і у хво­рих, яким коро­нар­ну ангіо­пла­сти­ку не про­во­ди­ли (9,7 % порів­ня­но з 11,4 %, на 15 % зни­жен­ня від­носно­го ризику).

Частота виник­нен­ня масив­них кро­во­теч до 30-го дня була досто­вір­но вищою у групі енок­са­па­ри­ну (2,1 %) порів­ня­но з групою гепа­ри­ну (1,4 %). Частота шлунково-кишкових кро­во­теч була вища у групі енок­са­па­ри­ну (0,5 %), ніж у групі гепа­ри­ну (0,1 %), тоді як часто­та внут­ріш­ньо­че­реп­них кро­во­ви­ливів в обох групах була одна­ко­вою (0,8 % у разі засто­су­ван­ня енок­са­па­ри­ну порів­ня­но з 0,7 % у разі засто­су­ван­ня гепарину).

Аналіз ком­бі­но­ва­них кри­теріїв, за допо­мо­гою яких визна­ча­ли клініч­ну користь, пока­зав ста­ти­стич­но зна­чу­щу пере­ва­гу (р < 0,0001) енок­са­па­ри­ну над нефрак­ціо­но­ва­ним гепа­ри­ном: зни­жен­ня від­носно­го ризи­ку на 14 % на користь енок­са­па­ри­ну (11 % порів­ня­но з 12,8 %) для ком­бі­но­ва­них кри­теріїв, що вклю­ча­ли леталь­ний наслі­док, реци­див інфарк­ту міо­кар­да та тяж­ку кро­во­те­чу (кри­терії ТІМІ) до 30-го дня, і 17 % (10,1 % порів­ня­но з 12,2 %) для ком­бі­но­ва­них кри­теріїв, що вклю­ча­ли леталь­ний наслі­док, реци­див інфарк­ту міо­кар­да та внут­ріш­ньо­че­реп­ний кро­во­ви­лив до 30-го дня.

Фармакокінетика.
Фармакокінетичні пара­мет­ри пре­па­ра­ту оці­ню­ють­ся за змі­на­ми з часом анти-фактор Ха та анти-фактор IIа актив­но­сті у плаз­мі кро­ві при засто­су­ван­ні у реко­мен­до­ва­них діа­па­зо­нах доз.

Біодоступність. При під­шкір­но­му вве­ден­ні енок­са­па­рин всм­ок­туєть­ся швид­ко та прак­тич­но повністю (май­же на 100 %). Максимальна актив­ність у плаз­мі кро­ві спо­стері­гаєть­ся у період між 3‑ою та 4‑ою годи­на­ми піс­ля введення.

Ця мак­си­маль­на актив­ність (вира­же­на у анти-фактор Ха МО) ста­но­вить 0,18±0,04 (піс­ля вве­ден­ня  2000 анти-фактор Ха МО), 0,43±0,11 (піс­ля вве­ден­ня 4000 анти-фактор Ха МО) та 1,01±0,14 (піс­ля вве­ден­ня 10000 анти-фактор Ха МО).

Болюсна внут­ріш­ньо­вен­на ін’єкція 30 мг (0,3 мл; 3000 анти-фактор Ха МО) з подаль­ши­ми під­шкір­ни­ми ін’єкціями по 1 мг/кг (100 анти-фактор Ха МО/кг) кож­ні 12 годин при­зво­дить до досяг­нен­ня   почат­ко­во­го   мак­си­маль­но­го  рів­ня  кон­цен­тра­ції  анти-фактора  Ха,  що  ста­но­вить 1,16 МО/мл (n=16), та серед­ньо­го показ­ни­ка пло­щі під фар­ма­ко­кі­не­тич­ною кри­вою, що від­по­ві­дає 88 % рів­но­важ­но­го рів­ня. Рівноважний стан дося­гаєть­ся на дру­гий день лікування.

У реко­мен­до­ва­но­му діа­па­зоні доз фар­ма­ко­кі­не­ти­ка енок­са­па­ри­ну є ліній­ною. Відмінності у показ­ни­ках окре­мого пацієн­та та між пацієн­та­ми досить незнач­ні. Після повтор­но­го під­шкір­но­го вве­ден­ня здо­ро­вим доб­ро­воль­цям 40 мг (0,4 мл; 4000 анти-фактор Ха МО) 1 раз на добу рів­но­важ­ний стан був досяг­ну­тий на 2‑у добу, при цьо­му серед­ня актив­ність енок­са­па­ри­ну була май­же на 15 % вищою, ніж та, що спо­стері­га­ла­ся при одно­ра­зо­во­му вве­ден­ні. Стабільні рів­ні актив­но­сті енок­са­па­ри­ну є досить про­гно­зо­ва­ни­ми при вве­ден­ні одно­ра­зо­вих доз. Після повтор­но­го під­шкір­но­го вве­ден­ня 1 мг/кг (100 анти-фактор Ха МО/кг) 2 рази на добу рів­но­важ­ний стан був досяг­ну­тий у період між 3‑ою та 4‑ою добою, при цьо­му серед­ня АUС була на 65 % вищою, ніж та, що спо­стері­га­ла­ся при одно­ра­зо­во­му вве­ден­ні, а мак­си­маль­на та міні­маль­на анти-фактор Ха актив­ність ста­но­ви­ла 1,2 та 0,52 анти-фактор Ха МО/мл від­по­від­но. З огля­ду на показ­ни­ки фар­ма­ко­кі­не­ти­ки енок­са­па­ри­ну натрію ця різ­ни­ця у досяг­нен­ні рів­но­важ­но­го ста­ну очікуєть­ся також і для тера­пев­тич­но­го діа­па­зо­ну доз.

Анти-фактор Ха актив­ність у плаз­мі піс­ля під­шкір­но­го вве­ден­ня май­же у 10 разів ниж­ча, ніж анти-фактор IIа актив­ність. Середня мак­си­маль­на анти-фактор Ха актив­ність спо­стері­гаєть­ся при­близ­но через 3–4 годи­ни піс­ля під­шкір­ної ін’єк­ції, дося­га­ю­чи 0,13 анти-фактор Ха МО/мл піс­ля повтор­но­го вве­ден­ня дози 1 мг/кг (100 анти-фактор Ха МО/кг) два рази на добу.

Розподіл. Об’єм роз­поді­лу енок­са­па­ри­ну натрію за анти-фактор Ха актив­ністю ста­но­вить при­близ­но 5 л і май­же від­по­ві­дає об’є­му кро­ві, що циркулює.

Метаболізм. Метаболізм енок­са­па­ри­ну від­бу­ваєть­ся пере­важ­но у печін­ці (шля­хом десуль­фа­ти­за­ції та деполімеризації).

Виведення. Після під­шкір­ної ін’єк­ції період напів­ви­ве­ден­ня за анти-фактор Ха актив­ністю у низь­ко­мо­ле­ку­ляр­них гепа­ринів є більш три­ва­лим порів­ня­но з цим показ­ни­ком у нефрак­ціо­но­ва­них гепаринів.

Елімінація енок­са­па­ри­ну є моно­фаз­ною, при цьо­му період напів­ви­ве­ден­ня ста­но­вить при­близ­но     4 годи­ни піс­ля одно­ра­зо­во­го під­шкір­но­го вве­ден­ня та май­же 7 годин при вве­ден­ні повтор­них доз. Для низь­ко­мо­ле­ку­ляр­них гепа­ринів харак­тер­ний більш швид­кий спад анти-фактор IIа актив­но­сті у плаз­мі кро­ві порів­ня­но з анти-фактор Ха активністю.

Еноксапарин та його мета­боліти виво­дять­ся із сечею (нена­си­чу­ва­ний механізм), а також із жовчю.

Нирковий кліренс речо­вин з анти-фактор Ха актив­ністю ста­но­вить 10 % вве­де­ної дози, а загаль­на нир­ко­ва екскре­ція актив­них та неак­тив­них мета­болітів – 40 % дози.

Групи підви­ще­но­го ризику

Пацієнти літ­ньо­го віку. Оскільки у цій віко­вій кате­горії спо­стері­гаєть­ся фізіо­ло­гічне зни­жен­ня функ­ції нирок, то елі­мі­на­ція є більш повіль­ною. Це не впли­ває на дозу­ван­ня або режим вве­ден­ня при про­філак­тич­но­му ліку­ван­ні. У пацієн­тів віком від 75 років дуже важ­ли­во систе­ма­тич­но кон­тро­лю­ва­ти функ­цію нирок за допо­мо­гою фор­му­ли Кокрофта перед почат­ком ліку­ван­ня пре­па­ра­та­ми НМГ.

Пацієнти з лег­кою та помір­ною нир­ко­вою недо­стат­ністю (кліренс кре­а­тині­ну >30 мл/хв).
В окре­мих випад­ках може бути кори­сним про­ве­ден­ня моніто­рин­гу анти-фактор Ха актив­но­сті з метою виклю­чен­ня мож­ли­во­сті пере­до­зу­ван­ня, якщо енок­са­па­рин засто­со­ву­ва­ти у ліку­валь­них дозах.

Клінічні харак­те­ри­сти­ки.

Показання.

Препарат пока­за­ний для засто­су­ван­ня дорос­лим для:

  • Профілактики веноз­них тром­бо­ем­боліч­них уск­лад­нень у хірур­гіч­них пацієн­тів з помір­ним та висо­ким ризи­ком, особ­ли­во у пацієн­тів, які під­ля­га­ють орто­пе­дич­ним або загаль­нохірур­гіч­ним опе­ра­тив­ним втру­чан­ням, в тому числі опе­ра­тив­ним втру­чан­ням з при­во­ду онко­ло­гіч­них захворювань.
  • Профілактики веноз­них тром­бо­ем­боліч­них уск­лад­нень у тера­пев­тич­них пацієн­тів з гост­ри­ми захво­рю­ван­ня­ми (таки­ми як гост­ра сер­це­ва недо­стат­ність, дихаль­на недо­стат­ність, тяж­кі інфек­ції або рев­ма­тич­ні захво­рю­ван­ня) та зни­же­ною рух­ливістю, які мають підви­ще­ний ризик виник­нен­ня веноз­ної тромбоемболії.
  • Лікування тром­бо­зу гли­бо­ких вен (ТГВ) та тром­бо­ем­болії леге­не­вої артерії (ТЕЛА), за винят­ком випад­ків ТЕЛА, при яких може бути необ­хід­ним про­ве­ден­ня тром­болітич­ної тера­пії або хірур­гіч­но­го втручання.
  • Профілактики утво­рен­ня тром­бів у екс­тра­кор­по­раль­но­му кро­во­обі­гу під час гемодіалізу.
  • При гостро­му  коро­нар­но­му синдромі:
    • для ліку­ван­ня неста­біль­ної сте­но­кар­дії та інфарк­ту міо­кар­да без підй­о­му сег­мен­та ST (NSTEMI), у ком­бі­на­ції з перо­раль­ним прий­о­мом аце­тил­салі­ци­ло­вої кислоти;
    • для ліку­ван­ня гостро­го інфарк­ту міо­кар­да з підй­о­мом сег­мен­та ST (STEMI), в тому числі у пацієн­тів, яким пла­нуєть­ся меди­ка­мен­тозне ліку­ван­ня або подаль­ше черезш­кірне коро­нарне втру­чан­ня (ЧКВ).

Протипоказання.
Еноксапарин натрію про­ти­по­ка­за­ний до засто­су­ван­ня пацієн­там з таки­ми станами:

  • Підвищена чут­ливість до енок­са­па­ри­ну натрію, гепа­ри­ну або його похід­них, в тому числі інших низь­ко­мо­ле­ку­ляр­них гепаринів.
  • Наявність в ана­мнезі іму­но­опо­се­ред­ко­ва­ної гепа­ринін­ду­ко­ва­ної тром­бо­ци­то­пе­нії (ГІТ) у межах остан­ніх 100 днів за наяв­но­сті цир­ку­лю­ю­чих анти­тіл (див. також розділ «Особливості застосування»).
  • Активна клініч­но зна­чу­ща кро­во­те­ча і ста­ни з висо­ким ризи­ком виник­нен­ня кро­во­течі, в тому числі нещо­дав­но пере­не­се­ний гемо­ра­гіч­ний інсульт, вираз­ка шлунково-кишкового трак­ту, при­сут­ність зло­я­кіс­но­го ново­утво­рен­ня з висо­ким ризи­ком кро­во­течі, нещо­дав­но пере­не­сене опе­ра­тивне втру­чан­ня на голов­но­му моз­ку, спин­но­му моз­ку або очах, відо­ме або підо­зрю­ване вари­козне роз­ши­рен­ня вен стра­во­хо­ду, артеріо­ве­ноз­ні маль­фор­ма­ції, судин­ні ане­вриз­ми або серй­оз­ні вади роз­вит­ку інтрас­пі­наль­них або інтра­це­ре­браль­них судин.
  • Спінальна або епі­ду­раль­на ане­стезія або локо­ре­гіо­нар­на ане­стезія, якщо енок­са­па­рин натрію вико­ри­сто­ву­вав­ся для ліку­ван­ня у межах попе­ред­ніх 24 годин (див. розділ «Особливості застосування»).

Взаємодія з інши­ми лікарсь­ки­ми засо­ба­ми та інші види взаємодій.

Не реко­мен­дуєть­ся одно­ча­сне засто­су­ван­ня з ниж­че­за­зна­че­ни­ми препаратами.

Лікарські засо­би, які впли­ва­ють на гемо­стаз (див. розділ «Особливості засто­су­ван­ня»). Деякі засо­би, що впли­ва­ють на гемо­стаз, реко­мен­дуєть­ся від­мі­ня­ти до при­зна­чен­ня ліку­ван­ня енок­са­па­ри­ном натрію, за винят­ком випад­ків, коли такі засо­би абсо­лют­но пока­за­ні. Якщо така ком­бі­на­ція пока­за­на, енок­са­па­рин натрію необ­хід­но засто­со­ву­ва­ти при ретель­но­му клініч­но­му та лабо­ра­тор­но­му моніторингу.

До таких пре­па­ратів належать:

  • салі­ци­ла­ти для систем­но­го засто­су­ван­ня, аце­тил­салі­ци­ло­ва кис­ло­та у про­ти­за­паль­них дозах і несте­роїд­ні про­ти­за­паль­ні пре­па­ра­ти (НПЗП), в тому числі кеторолак;
  • інші тром­боліти­ки (напри­клад аль­теп­ла­за, ретеп­ла­за, стреп­то­кі­на­за, тенек­теп­ла­за, уро­кі­на­за) та анти­ко­а­гу­лян­ти (див. розділ «Спосіб засто­су­ван­ня та дози»).

Препарати, з яки­ми одно­ча­сне засто­су­ван­ня необ­хід­но здійс­ню­ва­ти з обережністю.

  • Інші лікарсь­кі засо­би, які впли­ва­ють на гемо­стаз, такі як:
    • інгібіто­ри агре­га­ції тром­бо­ци­тів, вклю­ча­ю­чи аце­тил­салі­ци­ло­ву кис­ло­ту, що засто­со­вуєть­ся в антиа­гре­гант­ній дозі (кар­діо­про­тек­ція), кло­пі­до­грель, тикло­пі­дин та анта­гоні­сти гліко­про­теї­ну IIb/IIIa, що пока­за­ні при гостро­му коро­нар­но­му син­дро­мі, через ризик виник­нен­ня кровотечі;
    • декс­тран 40;
    • глю­ко­кор­ти­кої­ди для систем­но­го застосування.
  • Лікарські засо­би, які збіль­шу­ють рів­ні калію в сиро­ват­ці кро­ві, можуть при­зна­ча­ти­ся одно­час­но з енок­са­па­ри­ном натрію при ретель­но­му клініч­но­му та лабо­ра­тор­но­му моніто­рин­гу  (див. розді­ли «Особливості засто­су­ван­ня» та «Побічні реакції»).

Особливості засто­су­ван­ня.
Загальні засте­ре­жен­ня.

Еноксапарин натрію не мож­на при­зна­ча­ти як вза­є­мо­за­мін­ний (оди­ни­ця за оди­ни­цю) замість інших низь­ко­мо­ле­ку­ляр­них гепа­ринів (НМГ). Ці лікарсь­кі засо­би відріз­ня­ють­ся свої­ми про­це­са­ми вироб­ництва, моле­ку­ляр­ни­ми маса­ми, спе­ци­фіч­ни­ми анти-Xa і анти-IIa актив­но­стя­ми, оди­ни­ця­ми актив­но­сті, дозу­ван­ням та клініч­ною ефек­тив­ністю і без­пе­кою. Це обу­мо­в­лює від­мін­но­сті у фар­ма­ко­кі­не­ти­ці та біо­ло­гіч­ній актив­но­сті (напри­клад антит­ром­бі­но­вій актив­но­сті, вза­є­модії з тромбоцитами).

У зв’язку з цим необ­хід­но при­ді­ля­ти особ­ли­ву ува­гу інструк­ціям для медич­но­го засто­су­ван­ня, спе­ци­фіч­ним для кож­но­го патен­то­ва­но­го лікарсь­ко­го засо­бу, та дотри­му­ва­ти­ся їх.

Наявність гепа­ринін­ду­ко­ва­ної тром­бо­ци­то­пе­нії (ГІТ) в ана­мнезі (> 100 днів).

Застосування енок­са­па­ри­ну натрію пацієн­там, в ана­мнезі яких є іму­но­опо­се­ред­ко­ва­на ГІТ у межах остан­ніх 100 днів за наяв­но­сті цир­ку­лю­ю­чих анти­тіл, про­ти­по­ка­зане (див. розділ «Протипоказання»). Циркулюючі анти­ті­ла можуть зали­ша­ти­ся про­тя­гом кіль­кох років.

Еноксапарин натрію слід засто­со­ву­ва­ти з над­зви­чай­ною обе­реж­ністю пацієн­там, в ана­мнезі яких (> 100 днів) є іму­но­опо­се­ред­ко­ва­на ГІТ без цир­ку­лю­ю­чих анти­тіл. Рішення щодо засто­су­ван­ня енок­са­па­ри­ну натрію у тако­му випад­ку необ­хід­но прий­ма­ти лише піс­ля ретель­ної оцін­ки співвід­но­шен­ня користь/ризик та піс­ля того, як було роз­г­ля­ну­то мож­ливість засто­су­ван­ня аль­тер­на­тив­них неге­па­ри­но­вих засобів ліку­ван­ня (напри­клад дана­па­рої­ду натрію або лепірудину).

Моніторинг вмісту тромбоцитів.

Також при засто­су­ван­ні НМГ існує ризик появи ГІТ, опо­се­ред­ко­ва­ної анти­ті­ла­ми, яка, як пра­ви­ло, роз­ви­ваєть­ся у про­між­ку між 5‑м та 21‑м дня­ми піс­ля почат­ку ліку­ван­ня енок­са­па­ри­ном натрію.

Ризик ГІТ вищий у пацієн­тів, які пере­нес­ли опе­ра­тивне втру­чан­ня, і спо­стері­гаєть­ся пере­важ­но піс­ля кар­діохірур­гіч­них втру­чань та у пацієн­тів з онко­ло­гіч­ни­ми захворюваннями.

У зв’язку з цим реко­мен­дуєть­ся визна­ча­ти вміст тром­бо­ци­тів перед почат­ком ліку­ван­ня енок­са­па­ри­ном натрію, а також регу­ляр­но у подаль­шо­му під час тако­го лікування.

За наяв­но­сті клініч­ної симп­то­ма­ти­ки, що може вка­зу­ва­ти на ГІТ (будь-який новий епізод артеріаль­ної та/або веноз­ної тром­бо­ем­болії, будь-яке болісне ура­жен­ня шкіри у міс­ці ін’єкції, будь-які алер­гіч­ні або ана­філак­тоїд­ні реак­ції на фоні ліку­ван­ня), необ­хід­но визна­чи­ти вміст тром­бо­ци­тів. Пацієнти повин­ні зна­ти, що такі симп­то­ми можуть у них виник­ну­ти і що у тако­му випад­ку їм потріб­но пові­до­ми­ти про це сво­го лікаря.

У клініч­ній прак­ти­ці у разі наяв­но­сті під­твер­дже­но­го знач­но­го зни­жен­ня рів­ня тром­бо­ци­тів (30–50% від почат­ко­во­го зна­чен­ня) необ­хід­но негай­но від­мі­ни­ти енок­са­па­рин натрію і пере­ве­сти пацієн­та на інший аль­тер­на­тив­ний неге­па­ри­но­вий засіб лікування.

Геморагічні яви­ща.

Як і при засто­су­ван­ні інших анти­ко­а­гу­лян­тів, може виник­ну­ти кровотеча/крововилив будь-якої локалі­за­ції. При кро­во­течі слід дослі­ди­ти її поход­жен­ня та роз­по­ча­ти від­по­відне лікування.

Еноксапарин натрію, які і будь-який інший анти­ко­а­гу­лянт­ний пре­па­рат, необ­хід­но засто­со­ву­ва­ти з обе­реж­ністю при ста­нах, які обу­мо­в­лю­ють підви­щен­ня віро­гід­но­сті кро­во­течі, таких як:

  • пору­шен­ня гемостазу;
  • наяв­ність в ана­мнезі пеп­тич­ної виразки;
  • нещо­дав­но пере­не­се­ний іше­міч­ний інсульт;
  • тяж­ка артеріаль­на гіпертензія;
  • нещо­дав­ній роз­ви­ток діа­бе­тич­ної ретинопатії;
  • опе­ра­тивне втру­чан­ня на нер­во­вій систе­мі або очах;
  • одно­ча­сне засто­су­ван­ня лікарсь­ких засобів, які впли­ва­ють на гемо­стаз (див. розділ «Взаємодія з інши­ми лікарсь­ки­ми засо­ба­ми та інші види взаємодій»).

Лабораторні аналі­зи.

Еноксапарин натрію у дозах, що засто­со­ву­ють­ся для про­філак­ти­ки веноз­ної тром­бо­ем­болії, не має сут­тєво­го впли­ву на час кро­во­течі, загаль­ні коа­гу­ля­цій­ні показ­ни­ки, а також не впли­ває на агре­га­цію тром­бо­ци­тів та зв’язування фібри­но­ге­ну з тромбоцитами.

При засто­су­ван­ні пре­па­ра­ту у вищих дозах може зрос­та­ти показ­ник акти­во­ва­но­го част­ко­во­го тром­бо­пла­сти­но­во­го часу (АЧТЧ) та акти­во­ва­но­го часу згор­тан­ня (АЧЗ). Оскільки не існує ліній­ної залеж­но­сті між зрос­тан­ням АЧТЧ та АЧЗ і збіль­шен­ням антит­ром­бо­тич­ної актив­но­сті енок­са­па­ри­ну натрію, то ці показ­ни­ки є нена­дій­ни­ми і не можуть засто­со­ву­ва­ти­ся для моніто­рин­гу актив­но­сті енок­са­па­ри­ну натрію.

Застосування пре­па­ра­ту при спінальній/епідуральній ане­стезії або при люм­баль­ній пункції.

Спінальна/епідуральна ане­стезія або люм­баль­на пунк­ція не повин­ні вико­ну­ва­ти­ся у межах   24 годин піс­ля засто­су­ван­ня енок­са­па­ри­ну натрію у тера­пев­тич­них дозах (див. також розділ «Протипоказання»).

Повідомлялося про випад­ки ней­ро­ак­сіаль­них гема­том при одно­час­но­му засто­су­ван­ні енок­са­па­ри­ну натрію та про­ве­ден­ні про­це­дур спінальної/епідуральної ане­стезії або спі­наль­ної пунк­ції, що при­зво­ди­ло до дов­го­стро­ко­во­го або необо­рот­но­го паралі­чу. Ці випад­ки є рід­кіс­ни­ми при засто­су­ван­ні енок­са­па­ри­ну натрію за схе­мою 4000 МО (40 мг) один раз на добу або у ниж­чих дозах. Ризик виник­нен­ня таких подій є вищим при засто­су­ван­ні піс­ляо­пе­ра­цій­них постій­них епі­ду­раль­них кате­терів, при одно­час­но­му засто­су­ван­ні інших пре­па­ратів, які впли­ва­ють на гемо­стаз, таких як несте­роїд­ні про­ти­за­паль­ні пре­па­ра­ти, при вико­нан­ні трав­ма­тич­них або повтор­них епі­ду­раль­них або спі­наль­них про­це­дур або у пацієн­тів, в ана­мнезі яких є опе­ра­тив­ні втру­чан­ня на хреб­ті або дефор­ма­ції хребта.

Для зни­жен­ня потен­цій­но­го ризи­ку роз­вит­ку кро­во­теч, пов’язаних із одно­ча­с­ним засто­су­ван­ням енок­са­па­ри­ну натрію та про­ве­ден­ням про­це­дур епі­ду­раль­ної чи спі­наль­ної анестезії/аналгезії або спі­наль­ної пунк­ції, слід бра­ти до ува­ги фар­ма­ко­кі­не­тич­ний про­філь енок­са­па­ри­ну натрію (див. розділ «Фармакокінетика»). Встановлення або вида­лен­ня епі­ду­раль­но­го кате­те­ра або вико­нан­ня люм­баль­ної пунк­ції най­кра­ще вико­ну­ва­ти тоді, коли анти­ко­а­гу­лянт­ний ефект енок­са­па­ри­ну натрію є низь­ким, про­те точ­ний час досяг­нен­ня достат­ньо низь­ко­го анти­ко­а­гу­лянт­но­го ефек­ту у кож­но­го окре­мого пацієн­та неві­до­мий. Слід додат­ко­во бра­ти до ува­ги, що виве­ден­ня енок­са­па­ри­ну натрію є більш три­ва­лим у пацієн­тів з клірен­сом кре­а­тині­ну 15–30 мл/хв (див. розділ «Спосіб засто­су­ван­ня та дози»).

Якщо лікар прий­ме рішен­ня засто­со­ву­ва­ти анти­ко­а­гу­лянт­ну тера­пію при вико­нан­ні епі­ду­раль­ної чи спі­наль­ної анестезії/аналгезії або люм­баль­ної пунк­ції, необ­хід­ний частий моніто­ринг з метою вияв­лен­ня будь-яких симп­то­мів нев­ро­ло­гіч­них роз­ла­дів, таких як біль по сере­дин­ній лінії спи­ни, сен­сор­ні та мотор­ні роз­ла­ди (від­чут­тя оні­мін­ня або слаб­ко­сті у ниж­ніх кін­ців­ках), пору­шен­ня функ­ції кишеч­ни­ку та/або сечо­во­го міх­у­ра. Слід проін­струк­ту­ва­ти пацієн­тів про необ­хід­ність негай­но пові­дом­ля­ти ліка­ря про виник­нен­ня будь-яких із зазна­че­них вище симп­то­мів. Якщо підо­зрюєть­ся утво­рен­ня спі­наль­ної гема­то­ми, потріб­но негай­но роз­по­ча­ти належ­ні захо­ди із діа­гно­сти­ки та ліку­ван­ня, в тому числі роз­г­ля­ну­ти питан­ня щодо про­ве­ден­ня деком­пресії спин­но­го моз­ку, навіть якщо таке ліку­ван­ня може не запо­біг­ти неспри­ят­ли­вим нев­ро­ло­гіч­ним наслідкам.

Некроз шкіри / шкір­ний вас­куліт. Повідомлялося про випад­ки роз­вит­ку некро­зу шкіри та шкір­но­го вас­куліту на фоні засто­су­ван­ня низь­ко­мо­ле­ку­ляр­них гепа­ринів; у таких випад­ках необ­хід­но негай­но від­мі­ни­ти препарат.

Процедури черезш­кір­ної коро­нар­ної ревас­ку­ля­ри­за­ції. Для зве­ден­ня до міні­му­му ризи­ку кро­во­течі піс­ля інстру­мен­таль­них про­це­дур на суди­нах у рам­ках ліку­ван­ня неста­біль­ної сте­но­кар­дії, інфарк­ту міо­кар­да без підй­о­му сег­мен­та ST (NSTEMI) і гостро­го інфарк­ту міо­кар­да з підй­о­мом сег­мен­та ST (STEMI) необ­хід­но чіт­ко дотри­му­ва­ти­ся реко­мен­до­ва­них інтер­валів між вве­ден­ням доз енок­са­па­ри­ну натрію. Важливо досяг­ти гемо­ста­зу у міс­ці пунк­ції піс­ля черезш­кір­но­го коро­нар­но­го втру­чан­ня (ЧКВ). У разі вико­ри­стан­ня при­строю для закрит­тя міс­ця пунк­ції суди­ни інт­ро­дью­сер мож­на вида­ли­ти одра­зу ж піс­ля про­це­ду­ри. Якщо вико­ри­сто­вуєть­ся метод руч­но­го при­тис­кан­ня суди­ни, інт­ро­дью­сер має бути вида­ле­ний через 6 годин піс­ля остан­ньої внут­ріш­ньо­вен­ної або під­шкір­ної ін’єкції енок­са­па­ри­ну натрію. Якщо ліку­ван­ня енок­са­па­ри­ном натрію має бути про­до­в­жене, наступ­ну запла­но­ва­ну дозу слід вве­сти не рані­ше ніж через 6–8 годин піс­ля вида­лен­ня інт­ро­дью­се­ра. За міс­цем вста­нов­лен­ня кате­те­ра слід спо­стері­га­ти для своє­час­но­го вияв­лен­ня ознак кро­во­течі або утво­рен­ня гематоми.

Гострий інфек­цій­ний ендо­кар­дит. Застосування гепа­ри­ну пацієн­там з гост­рим інфек­цій­ним ендо­кар­ди­том, як пра­ви­ло, не реко­мен­дуєть­ся з огля­ду на ризик цере­браль­них кро­во­ви­ливів.  Якщо таке засто­су­ван­ня роз­ці­не­но як абсо­лют­но необ­хідне, рішен­ня слід прий­ма­ти лише піс­ля ретель­ної індиві­ду­аль­ної оцін­ки співвід­но­шен­ня користь/ризик.

Механічні штуч­ні кла­па­ни сер­ця. Застосування енок­са­па­ри­ну натрію з метою тром­бо­про­філак­ти­ки у пацієн­тів з механіч­ни­ми штуч­ни­ми кла­па­на­ми сер­ця належ­ним чином не вив­че­но. Повідомлялося про окре­мі випад­ки тром­бо­зу штуч­них кла­панів сер­ця у пацієн­тів з механіч­ни­ми штуч­ни­ми кла­па­на­ми сер­ця, які отри­му­ва­ли енок­са­па­рин натрію з метою тром­бо­про­філак­ти­ки. Наявність фак­торів, які можуть обу­мо­в­лю­ва­ти додат­ко­вий ризик, в тому числі основне захво­рю­ван­ня та недо­стат­ні клініч­ні дані, обме­жу­ють оцін­ку таких випад­ків. У дея­ких із зазна­че­них випад­ків, що спо­стері­га­ли­ся у вагіт­них жінок тром­боз при­зво­див до смер­ті матері і плода.

Вагітні жін­ки з механіч­ни­ми штуч­ни­ми кла­па­на­ми сер­ця. Застосування енок­са­па­ри­ну натрію з метою тром­бо­про­філак­ти­ки у вагіт­них жінок з механіч­ни­ми штуч­ни­ми кла­па­на­ми сер­ця належ­ним чином не вив­че­но. У клініч­но­му дослід­жен­ні, в яко­му вагіт­ні жін­ки з механіч­ни­ми штуч­ни­ми кла­па­на­ми сер­ця отри­му­ва­ли енок­са­па­рин натрію (100 МО/кг (1 мг/кг) двічі на добу) з метою змен­шен­ня ризи­ку тром­бо­ем­болій, у 2 з 8 жінок утво­ри­ли­ся згуст­ки кро­ві, які при­зве­ли до бло­ку­ван­ня кла­па­на та до смер­ті матері і пло­да. У піс­ля­реєстра­цій­ний період над­хо­ди­ли окре­мі пові­дом­лен­ня про тром­боз кла­панів у вагіт­них жінок з механіч­ни­ми штуч­ни­ми кла­па­на­ми сер­ця, які отри­му­ва­ли енок­са­па­рин натрію з метою тром­бо­про­філак­ти­ки. У вагіт­них жінок з механіч­ни­ми штуч­ни­ми кла­па­на­ми сер­ця мож­ли­вий підви­ще­ний ризик тромбоемболій.

Пацієнти літ­ньо­го віку. При засто­су­ван­ні пре­па­ра­ту у про­філак­тич­но­му діа­па­зоні доз у пацієн­тів літ­ньо­го віку не спо­стері­га­ло­ся зрос­тан­ня схиль­но­сті до кро­во­теч. У пацієн­тів літ­ньо­го віку (особ­ли­во пацієн­тів віком від 80 років) мож­ли­ве підви­щен­ня ризи­ку гемо­ра­гіч­них уск­лад­нень при засто­су­ван­ні пре­па­ра­ту у тера­пев­тич­них дозах. Для пацієн­тів віком понад 75 років, які отри­му­ють ліку­ван­ня пре­па­ра­том з при­во­ду інфарк­ту міо­кар­да з підй­о­мом сег­мен­та ST (STEMI), реко­мен­дуєть­ся ретель­ний клініч­ний моніто­ринг та може бути роз­г­ля­ну­та  доціль­ність зни­жен­ня дози (див. розді­ли «Спосіб засто­су­ван­ня та дози» та «Фармакокінетика»).

Порушення функ­ції нирок. У пацієн­тів з пору­шен­ням функ­ції нирок спо­стері­гаєть­ся збіль­шен­ня екс­по­зи­ції енок­са­па­ри­ну натрію, що підви­щує ризик виник­нен­ня кро­во­течі. Для таких пацієн­тів реко­мен­до­ва­ний ретель­ний клініч­ний моніто­ринг, а також може бути роз­г­ля­ну­та доціль­ність вико­нан­ня біо­ло­гіч­но­го моніто­рин­гу шля­хом визна­чен­ня анти-Xa актив­но­сті (див. розді­ли «Спосіб засто­су­ван­ня та дози» та «Фармакокінетика»).

Еноксапарин натрію не реко­мен­до­ва­ний до засто­су­ван­ня пацієн­там з тер­мі­наль­ною ста­дією захво­рю­ван­ня нирок (кліренс кре­а­тині­ну < 15 мл/хв) з огля­ду на від­сут­ність належ­них даних щодо цієї попу­ля­ції, за винят­ком про­філак­ти­ки утво­рен­ня тром­бів у екс­тра­кор­по­раль­но­му кро­во­обі­гу під час гемодіалізу.

Для пацієн­тів з тяж­ким пору­шен­ням функ­ції нирок (кліренс кре­а­тині­ну 15–30 мл/хв), з огля­ду на сут­тєве зрос­тан­ня екс­по­зи­ції енок­са­па­ри­ну натрію, реко­мен­дуєть­ся кори­гу­ван­ня дози пре­па­ра­ту як при тера­пев­тич­но­му, так і при про­філак­тич­но­му засто­су­ван­ні (див. розділ «Спосіб засто­су­ван­ня та дози»).

Пацієнтам з пору­шен­ням функ­ції нирок помір­но­го (кліренс кре­а­тині­ну 30–50 мл/хв) та лег­ко­го (кліренс кре­а­тині­ну 50–80 мл/хв) сту­пе­ня тяж­ко­сті кори­гу­ван­ня дози не рекомендується.

Порушення функ­ції печін­ки. Еноксапарин натрію слід засто­со­ву­ва­ти з обе­реж­ністю  пацієн­там з пору­шен­ням функ­ції печін­ки через підви­щен­ня ризи­ку кро­во­теч. Коригування дози за резуль­та­та­ми моніто­рин­гу  рів­нів анти-Xa актив­но­сті є нена­дій­ним для пацієн­тів з циро­зом печін­ки і не реко­мен­дуєть­ся (див. розділ «Фармакокінетика»).

Низька маса тіла. У жінок з низь­кою масою тіла (< 45 кг) та у чоло­віків з низь­кою масою тіла (< 57 кг) спо­стері­га­ло­ся збіль­шен­ня екс­по­зи­ції енок­са­па­ри­ну натрію, який засто­со­ву­вав­ся у про­філак­тич­них дозах (без поправ­ки на масу тіла), що може при­зво­ди­ти до підви­ще­но­го ризи­ку кро­во­теч. У зв’язку з цим таким пацієн­там реко­мен­дуєть­ся ретель­ний клініч­ний моніто­ринг (див. розділ «Фармакокінетика»).

Пацієнти з ожи­рін­ням. У пацієн­тів з ожи­рін­ням від­мі­чаєть­ся підви­ще­ний ризик виник­нен­ня тром­бо­ем­болій. Безпека та ефек­тив­ність засто­су­ван­ня про­філак­тич­них доз пре­па­ра­ту пацієн­там з ожи­рін­ням (ІМТ (індекс маси тіла) > 30 кг/м²) не вив­чені у достат­ній мірі, і наразі немає єди­ної дум­ки щодо доціль­но­сті кори­гу­ван­ня дози цієї кате­горії пацієн­тів. За цими пацієн­та­ми необ­хід­но здійс­ню­ва­ти ретельне спо­сте­ре­жен­ня щодо мож­ли­вих симп­то­мів тромбоемболій.

Гіперкаліємія. Гепарини можуть при­гні­чу­ва­ти сек­ре­цію аль­до­сте­ро­ну у над­нир­ко­вих зало­зах, що при­зво­дить до гіпер­каліє­мії (див. розділ «Побічні реак­ції»), особ­ли­во у пацієн­тів з цукро­вим діа­бе­том, хроніч­ною нир­ко­вою недо­стат­ністю, вже існу­ю­чим мета­боліч­ним аци­до­зом та у пацієн­тів, які отри­му­ють лікарсь­кі засо­би з відо­мою здат­ністю підви­щу­ва­ти рів­ні калію (див. розділ «Взаємодія з інши­ми лікарсь­ки­ми засо­ба­ми та інші види вза­є­модій»). Необхідно періо­дич­но кон­тро­лю­ва­ти вміст калію в плаз­мі кро­ві, особ­ли­во у пацієн­тів з підви­ще­ним ризи­ком гіперкаліємії.

Відстежуваність. Низькомолекулярні гепа­ри­ни  є біо­ло­гіч­ни­ми лікарсь­ки­ми засо­ба­ми. З метою покра­щен­ня їх від­сте­жу­ва­но­сті реко­мен­дуєть­ся, щоб медич­ні пра­ців­ни­ки запи­су­ва­ли тор­го­ву назву та номер серії вве­де­но­го пре­па­ра­ту у доку­мен­та­цію пацієнта.

Застосування у період вагіт­но­сті або году­ван­ня груддю.

Вагітність. У людей від­сут­ні дока­зи того, що енок­са­па­рин про­ни­кає через пла­цен­тар­ний бар’єр під час дру­го­го та третьо­го три­мест­рів вагіт­но­сті. Інформація сто­сов­но пер­шо­го три­мест­ру наразі відсутня.

Під час дослід­жень на тва­ри­нах жод­них ознак фето­ток­сич­но­сті або тера­то­ген­но­сті пре­па­ра­ту вияв­ле­но не було. Дані, отри­мані в екс­пе­ри­мен­тах на тва­ри­нах, пока­за­ли, що про­ник­нен­ня енок­са­па­ри­ну через пла­цен­ту є мінімальним.

Еноксапарин натрію слід при­зна­ча­ти вагіт­ним лише у разі вста­нов­лен­ня ліка­рем чіт­кої потре­би у тако­му лікуванні.

За вагіт­ни­ми жін­ка­ми, які отри­му­ють енок­са­па­рин натрію, необ­хід­но здійс­ню­ва­ти ретельне спо­сте­ре­жен­ня щодо виник­нен­ня ознак кро­во­течі або над­мір­ної анти­ко­а­гу­лянт­ної дії, а також потріб­но проін­фор­му­ва­ти таких пацієн­ток про ризик гемо­ра­гіч­них явищ. В ціло­му наяв­ні дані вка­зу­ють на від­сут­ність будь-яких доказів підви­ще­но­го ризи­ку кро­во­теч, тром­бо­ци­то­пе­нії або остео­по­ро­зу у таких пацієн­ток у порів­нян­ні з цим ризи­ком у не вагіт­них жінок, окрім ризи­ку, який спо­стері­гаєть­ся у вагіт­них зі штуч­ни­ми кла­па­на­ми сер­ця (див. розділ «Особливості застосування»).

Якщо пла­нуєть­ся епі­ду­раль­на ане­стезія, реко­мен­дуєть­ся перед її вико­нан­ням від­мі­ни­ти ліку­ван­ня енок­са­па­ри­ном натрію (див. розділ «Особливості застосування»).

Годування груд­дю. Невідомо, чи екскре­туєть­ся енок­са­па­рин у грудне моло­ко у люди­ни. У щурів в період лак­та­ції про­ник­нен­ня енок­са­па­ри­ну або його мета­болітів у моло­ко є дуже низьким.

Всмоктування енок­са­па­ри­ну натрію при перо­раль­но­му прий­о­мі є малой­мо­вір­ним, тому його мож­на засто­со­ву­ва­ти під час году­ван­ня груддю.

Фертильність. Клінічні дані щодо впли­ву енок­са­па­ри­ну натрію на фер­тиль­ність наразі від­сут­ні. Дослідження на тва­ри­нах не про­де­мон­стру­ва­ли нія­ко­го впли­ву пре­па­ра­ту на фертильність.

 

Здатність впли­ва­ти на швид­кість реак­ції при керу­ван­ні авто­транс­пор­том або робо­ті з інши­ми механізмами.

Вплив енок­са­па­ри­ну натрію на здат­ність керу­ва­ти транс­порт­ни­ми засо­ба­ми та пра­ц­ю­ва­ти з інши­ми механіз­ма­ми від­сут­ній або незнач­ний. 

Спосіб засто­су­ван­ня та дози.
Дозування.

Профілактика веноз­них тром­бо­ем­боліч­них уск­лад­нень у хірур­гіч­них пацієн­тів з помір­ним та висо­ким ризи­ком. Індивідуальний тром­бо­ем­боліч­ний ризик у пацієн­тів може бути оці­не­ний за допо­мо­гою валі­до­ва­ної моделі (шка­ли) стра­ти­фіка­ції ризиків.

  • Пацієнтам з помір­ним ризи­ком тром­бо­ем­боліч­них подій реко­мен­до­ва­на доза енок­са­па­ри­ну натрію ста­но­вить 2000 МО (20 мг) один раз на добу, яку вво­дять шля­хом під­шкір­ної (п/ш) ін’єкції. Було пока­за­но, що пере­д­опе­ра­ційне почат­ко­ве вве­ден­ня (за 2 годи­ни до опе­ра­тив­но­го втру­чан­ня) енок­са­па­ри­ну натрію у дозі 2000 МО (20 мг) є ефек­тив­ним та без­печ­ним при опе­ра­тив­них втру­чан­нях з помір­ним ризиком.

У пацієн­тів групи помір­но­го ризи­ку про­філак­тичне ліку­ван­ня енок­са­па­ри­ном натрію слід про­до­в­жу­ва­ти про­тя­гом періо­ду три­валістю щонай­мен­ше 7–10 днів, неза­леж­но від ста­ну від­нов­лен­ня (напри­клад рух­ли­во­сті). Профілактику потріб­но про­до­в­жу­ва­ти доти, доки у пацієн­та біль­ше не буде від­мі­ча­ти­ся сут­тєво зни­же­на рухливість.

  • Пацієнтам з висо­ким ризи­ком тром­бо­ем­боліч­них подій реко­мен­до­ва­на доза енок­са­па­ри­ну натрію ста­но­вить 4000 МО (40 мг) один раз на добу, яку бажа­но вво­ди­ти за 12 годин до опе­ра­тив­но­го втру­чан­ня шля­хом під­шкір­ної (п/ш) ін’єкції. Якщо є потре­ба у почат­ку про­філак­тич­но­го засто­су­ван­ня енок­са­па­ри­ну натрію за більш ніж 12 годин до опе­ра­тив­но­го втру­чан­ня (напри­клад, пацієнт висо­ко­го ризи­ку, який очікує на від­стро­чене орто­пе­дичне хірур­гічне втру­чан­ня), остан­ню ін’єкцію слід засто­со­ву­ва­ти не піз­ні­ше ніж за 12 годин до опе­ра­тив­но­го втру­чан­ня і від­но­ви­ти про­філак­тичне засто­су­ван­ня через 12 годин піс­ля опе­ра­тив­но­го втручання.
  • Для пацієн­тів, які під­ля­га­ють вели­ко­му орто­пе­дич­но­му хірур­гіч­но­му втру­чан­ню, реко­мен­дуєть­ся три­ва­ла тром­бо­про­філак­ти­ка − до 5 тижнів.
  • Для пацієн­тів з висо­ким ризи­ком веноз­них тром­бо­ем­болій (ВТЕ), яким вико­ну­ють опе­ра­тив­ні втру­чан­ня на орга­нах черев­ної порож­ни­ни або таза з при­во­ду онко­ло­гіч­них захво­рю­вань, реко­мен­дуєть­ся три­ва­ла тром­бо­про­філак­ти­ка − до  4 тижнів.

Профілактика веноз­них тром­бо­ем­болій у тера­пев­тич­них пацієн­тів. Рекомендована доза енок­са­па­ри­ну натрію ста­но­вить 4000 МО (40 мг) один раз на добу, яку вво­дять шля­хом п/ш ін’єкції.

  • Профілактичне ліку­ван­ня енок­са­па­ри­ном натрію необ­хід­но здійс­ню­ва­ти про­тя­гом періо­ду три­валістю щонай­мен­ше 6–14 днів, залеж­но від ста­ну від­нов­лен­ня (напри­клад рух­ли­во­сті). Користь тако­го ліку­ван­ня про­тя­гом періо­ду три­валістю біль­ше 14 днів наразі не визначена.

Лікування тром­бо­зу гли­бо­ких вен (ТГВ) та тром­бо­ем­болії леге­не­вої артерії (ТЕЛА). Еноксапарин натрію необ­хід­но вво­ди­ти п/ш у вигляді ін’єкції 150 МО/кг (1,5 мг/кг) один раз на добу або у вигляді ін’єкцій 100 МО/кг (1 мг/кг) двічі на добу.

Схему дозу­ван­ня оби­рає лікар з огля­ду на резуль­та­ти індиві­ду­аль­ної оцін­ки, яка має вклю­ча­ти оцін­ку ризи­ку тром­бо­ем­боліч­них подій та ризи­ку гемо­ра­гіч­них подій. Схему дозу­ван­ня по 150 МО/кг (1,5 мг/кг) один раз на добу слід вико­ри­сто­ву­ва­ти пацієн­там без уск­лад­нень з низь­ким ризи­ком реци­ди­ву ВТЕ. Схему дозу­ван­ня по 100 МО/кг (1 мг/кг) двічі на добу слід при­зна­ча­ти усім іншим пацієн­там, таких як пацієн­ти з ожи­рін­ням, симп­том­ною ТЕЛА, онко­ло­гіч­ни­ми захво­рю­ван­ня­ми, реци­див­ни­ми ВТЕ або тром­бо­зом прок­си­маль­них вен (клу­бо­вої вени).

Еноксапарин натрію засто­со­ву­ють в серед­ньо­му про­тя­гом 10 днів. За необ­хід­но­сті слід роз­по­ча­ти прий­ом перо­раль­них анти­ко­а­гу­лян­тів (див. «Перехід із енок­са­па­ри­ну натрію на перо­раль­ні анти­ко­а­гу­лян­ти і нав­па­ки» у кін­ці цьо­го розділу).

Профілактика утво­рен­ня тром­бів під час гемодіалі­зу. Рекомендована доза енок­са­па­ри­ну натрію ста­но­вить 100 МО/кг (1 мг/кг). Пацієнтам з висо­ким ризи­ком гемо­ра­гіч­них подій дозу слід зни­зи­ти до 50 МО/кг (0,5 мг/кг) при наяв­но­сті подвій­но­го судин­но­го досту­пу або до 75 МО/кг (0,75 мг/кг) при наяв­но­сті єди­но­го судин­но­го доступу.

Під час гемодіалі­зу енок­са­па­рин натрію слід вво­ди­ти в артеріаль­ну части­ну кон­ту­ру на почат­ку сеан­су діалі­зу. Цієї дози, як пра­ви­ло, виста­чає для про­ве­ден­ня діалі­зу впро­до­вж        4 годин. Однак при виник­нен­ні фібри­но­вих кіле­ць, напри­клад, коли сеанс три­ває дов­ше, ніж зви­чай­но, мож­на вве­сти додат­ко­ву дозу від 50 МО до 100 МО/кг (від 0,5 до 1 мг/кг).

Даних щодо засто­су­ван­ня енок­са­па­ри­ну натрію пацієн­там для про­філак­ти­ки або ліку­ван­ня та під час сеан­сів гемодіалі­зу немає.

Гострий коро­нар­ний син­дром: ліку­ван­ня неста­біль­ної сте­но­кар­дії та інфарк­ту міо­кар­да без підй­о­му сег­мен­та ST (NSTEMI) і гостро­го інфарк­ту міо­кар­да з підй­о­мом сег­мен­та ST (STEMI).

  • Для ліку­ван­ня неста­біль­ної сте­но­кар­дії та NSTEMI реко­мен­до­ва­на доза енок­са­па­ри­ну натрію ста­но­вить 100 МО/кг (1 мг/кг), яку вво­дять кож­ні 12 годин шля­хом п/ш ін’єкції та при­зна­ч­ють у ком­бі­на­ції з антит­ром­бо­ци­тар­ною тера­пією. Лікування слід засто­со­ву­ва­ти про­тя­гом при­найм­ні 2 днів та про­до­в­жу­ва­ти до клініч­ної ста­білі­за­ції пацієн­та. Звичайна три­валість ліку­ван­ня ста­но­вить від  2 до 8 днів.
  • Для усіх пацієн­тів, які не мають уск­лад­нень, реко­мен­дуєть­ся засто­су­ван­ня аце­тил­салі­ци­ло­вої кис­ло­ти перо­раль­но у почат­ко­вій наван­та­жу­валь­ній дозі 150–300 мг (пацієн­ти, які ще не отри­му­ва­ли аце­тил­салі­ци­ло­ву кис­ло­ту) та під­т­ри­му­ю­чій дозі 75–325 мг/добу дов­го­стро­ко­во неза­леж­но від стра­те­гії лікування.
  • Для ліку­ван­ня гостро­го STEMI реко­мен­до­ва­на доза енок­са­па­ри­ну натрію – одно­кратне внут­ріш­ньо­венне (в/в) вве­ден­ня болюс­но 3000 МО (30 мг) плюс доза 100 МО/кг (1 мг/кг) п/ш з наступ­ним вве­ден­ням пре­па­ра­ту у дозі 100 МО/кг (1 мг/кг) п/ш кож­ні 12 годин (мак­си­мум 10000 МО (100 мг) для кож­ної з пер­ших двох доз, що вво­дять­ся п/ш). Слід одно­час­но при­зна­ча­ти від­по­від­ну антит­ром­бо­ци­тар­ну тера­пію, напри­клад аце­тил­салі­ци­ло­ву кис­ло­ту перо­раль­но (75–325 мг один раз на добу), за від­сут­но­сті про­ти­по­ка­зань. Рекомендована три­валість ліку­ван­ня ста­но­вить 8 днів або до випис­ки пацієн­та зі ста­ціо­на­ру, залеж­но від того, що від­бу­деть­ся рані­ше. При засто­су­ван­ні разом із тром­болітич­ною тера­пією (фіб­рин­спе­ци­фіч­ною або нефіб­рин­спе­ци­фіч­ною) енок­са­па­рин натрію слід вво­ди­ти  у про­між­ку від 15 хви­лин до почат­ку фібри­нолітич­ної тера­пії та 30 хви­лин піс­ля почат­ку фібри­нолітич­ної терапії.
  • Особливості дозу­ван­ня пре­па­ра­ту пацієн­там віком ≥75 років наво­дять­ся ниж­че («Пацієнти літ­ньо­го віку»).
  • Пацієнтам, яким вико­ну­ють ЧКВ, у разі вве­ден­ня остан­ньої дози енок­са­па­ри­ну натрію п/ш менш ніж за 8 годин до роз­ду­ван­ня бало­на додат­ко­ві дози пре­па­ра­ту біль­ше не потріб­ні. Якщо остан­нє п/ш вве­ден­ня пре­па­ра­ту було більш ніж за 8 годин до роз­ду­ван­ня бало­на, необ­хід­но вве­сти в/в болюс­но 30 МО/кг (0,3 мг/кг) енок­са­па­ри­ну натрію.

Пацієнти дитя­чо­го віку. Безпека та ефек­тив­ність засто­су­ван­ня енок­са­па­ри­ну натрію  педіат­рич­ним пацієн­там наразі не встановлені.

Пацієнти літ­ньо­го віку. При усіх пока­зан­нях, окрім інфарк­ту міо­кар­да з підй­о­мом сег­мен­та ST (STEMI), пацієн­там літ­ньо­го віку зни­жен­ня дози не потрібне, за винят­ком випад­ків пору­шен­ня функ­ції нирок (див. ниж­че «Порушення функ­ції нирок» і розділ «Особливості застосування»).

Для ліку­ван­ня інфарк­ту міо­кар­да з підй­о­мом сег­мен­та ST (STEMI) пацієн­там літ­ньо­го віку  (≥75 років) не мож­на вво­ди­ти почат­ко­вий в/в болюс пре­па­ра­ту. Застосування пре­па­ра­ту почи­на­ють з дози 75 МО/кг (0,75 мг/кг) п/ш кож­ні 12 годин (мак­си­мум 7500 МО (75 мг) для кож­ної з пер­ших двох п/ш доз з подаль­шим засто­су­ван­ням пре­па­ра­ту в дозі 75 МО/кг     (0,75 мг/кг) п/ш для реш­ти доз). Особливості дозу­ван­ня пре­па­ра­ту для літ­ніх пацієн­тів з пору­шен­ням функ­цій нирок див. ниж­че у під­розділі «Порушення функ­ції нирок» та розділі «Особливості застосування».

Порушення функ­ції печін­ки. Наразі доступ­ні лише обме­жені дані щодо засто­су­ван­ня пре­па­ра­ту пацієн­там з пору­шен­ням функ­ції печін­ки (див. розді­ли «Фармакодинаміка» і «Фармакокінетика»), тому щодо цієї кате­горії пацієн­тів слід дотри­му­ва­ти­ся обе­реж­но­сті (див. розділ «Особливості застосування»).

Порушення функ­ції нирок (див. розді­ли «Особливості засто­су­ван­ня» і «Фармакокінетика»).

Тяжке пору­шен­ня функ­ції нирок. Еноксапарин натрію не реко­мен­до­ва­ний до засто­су­ван­ня  пацієн­там з тер­мі­наль­ною ста­дією захво­рю­ван­ня нирок (кліренс кре­а­тині­ну < 15 мл/хв) з огля­ду на від­сут­ність належ­них даних щодо цієї попу­ля­ції, за винят­ком про­філак­ти­ки утво­рен­ня тром­бів у екс­тра­кор­по­раль­но­му кро­во­обі­гу під час гемодіалізу.

Таблиця 1.

Дозування для пацієн­тів з тяж­ким пору­шен­ням функ­ції нирок (кліренс кре­а­тині­ну  15–30 мл/хв)

ПоказанняСхема дозу­ван­ня
Профілактика веноз­них тром­бо­ем­боліч­них ускладнень2000 МО (20 мг) п/ш один раз на добу
Лікування ТГВ та ТЕЛА100 МО/кг (1 мг/кг) маси тіла п/ш один раз на добу
Лікування неста­біль­ної сте­но­кар­дії та NSTEMI100 МО/кг (1 мг/кг) маси тіла п/ш один раз на добу

Лікування гостро­го STEMI

(у пацієн­тів віком до 75 років)

 

 

Лікування гостро­го STEMI

(у пацієн­тів віком понад 75 років)

1 × 3000 МО (30 мг) в/в болюс­но плюс 100 МО/кг (1 мг/кг) маси тіла п/ш і у подаль­шо­му 100 МО/кг (1 мг/кг) маси тіла п/ш кож­ні 24 години

 

Без почат­ко­во­го в/в болю­су 100 МО/кг (1 мг/кг) маси тіла п/ш і у подаль­шо­му 100 МО/кг (1 мг/кг) маси тіла п/ш кож­ні 24 години

Рекомендована корек­ція дози не сто­суєть­ся засто­су­ван­ня пре­па­ра­ту для гемодіалізу.

  • Порушення функ­ції нирок помір­но­го та лег­ко­го сту­пе­ня тяж­ко­сті. Хоча для пацієн­тів з пору­шен­ням функ­ції нирок помір­но­го (кліренс кре­а­тині­ну 30–50 мл/хв) та лег­ко­го (кліренс кре­а­тині­ну 50–80 мл/хв) сту­пе­ня тяж­ко­сті кори­гу­ван­ня дози не реко­мен­дуєть­ся, за ста­ном таких пацієн­тів необ­хід­но здійс­ню­ва­ти ретельне клінічне спостереження.

Спосіб засто­су­ван­ня. Препарат Новопарин®  не мож­на вво­ди­ти внутрішньом’язово.

Для про­філак­ти­ки веноз­них тром­бо­ем­боліч­них уск­лад­нень піс­ля опе­ра­тив­них втру­чань, ліку­ван­ня ТГВ і ТЕЛА, ліку­ван­ня неста­біль­ної сте­но­кар­дії та NSTEMI енок­са­па­рин натрію слід вво­ди­ти шля­хом п/ш ін’єкцій.

  • Для ліку­ван­ня гостро­го STEMI засто­су­ван­ня пре­па­ра­ту слід роз­по­чи­на­ти з одно­крат­ної в/в болюс­ної ін’єкції з подаль­шим негай­ним п/ш введенням.
  • Для про­філак­ти­ки утво­рен­ня тром­бів у екс­тра­кор­по­раль­но­му кро­во­обі­гу під час гемодіалі­зу пре­па­рат вво­дить­ся у артеріаль­ну лінію діаліз­но­го контуру.

Техніка вико­нан­ня п/ш ін’єкції.

Введення пре­па­ра­ту бажа­но здійс­ню­ва­ти у поло­жен­ні пацієн­та лежа­чи. Еноксапарин натрію вво­дить­ся шля­хом гли­бо­кої п/ш ін’єкції.

З метою уник­нен­ня втра­ти пре­па­ра­ту при вико­ри­стан­ні попе­ред­ньо напов­не­них шпри­ців не слід вида­ля­ти зі шпри­ца пухир­ці повіт­ря перед ін’єкцією. Якщо необ­хід­но від­ко­ри­гу­ва­ти кіль­кість пре­па­ра­ту, пока­за­ну для вве­ден­ня, з огля­ду на масу тіла пацієн­та, потріб­но вико­ри­сто­ву­ва­ти гра­дуй­о­вані попе­ред­ньо напов­нені шпри­ци, які дають змо­гу отри­ма­ти необ­хід­ний об’єм шля­хом вида­лен­ня над­лиш­ку перед ін’єкцією. Слід мати на ува­зі, що у дея­ких випад­ках немож­ли­во отри­ма­ти точ­ну дозу через харак­тер гра­ду­ю­ван­ня на шпри­ці, і тоді необ­хід­но округ­ли­ти вели­чи­ну об’єму до най­б­лиж­чо­го показ­ни­ка градуювання.

Введення пре­па­ра­ту необ­хід­но вико­ну­ва­ти попе­ре­мін­но у ліву та пра­ву перед­ньобіч­ні або зад­ньобіч­ні стін­ки живота.

Голку необ­хід­но вво­ди­ти на пов­ну дов­жи­ну вер­ти­каль­но у склад­ку шкіри, яка м’я­ко утри­муєть­ся між вели­ким та вказів­ним паль­ця­ми. Складку шкіри потріб­но утри­му­ва­ти, поки ін’єкція не буде завер­ше­на. Не слід роз­ти­ра­ти міс­це ін’єкції піс­ля вве­ден­ня препарату.

Система без­пе­ки попе­ред­ньо напов­не­них шпри­ців із захис­ною систе­мою гол­ки акти­вуєть­ся у кін­ці ін’єкції.

Якщо пацієнт вико­нує вве­ден­ня пре­па­ра­ту собі само­стій­но, йому слід пора­ди­ти дотри­му­ва­ти­ся інструк­ції щодо само­стій­но­го веден­ня пре­па­ра­ту Новопарин® у попе­ред­ньо напов­не­но­му шприці.

В/в (болюс­на) ін’єкція (лише при засто­су­ван­ні пре­па­ра­ту за пока­зан­ням гострий інфаркт міо­кар­да з підй­о­мом сег­мен­та ST (STEMI)).

Для ліку­ван­ня гостро­го STEMI засто­су­ван­ня пре­па­ра­ту слід роз­по­чи­на­ти з одно­крат­ної в/в болюс­ної ін’єкції з подаль­шим негай­ним п/ш введенням.

Для в/в ін’єкції мож­на вико­ри­сто­ву­ва­ти або бага­то­до­зо­вий фла­кон, або попе­ред­ньо напов­не­ний шприц.

Еноксапарин натрію слід вво­ди­ти через систе­му для в/в інфузій. Його не мож­на змі­шу­ва­ти або при­зна­ча­ти одно­час­но з інши­ми лікарсь­ки­ми засо­ба­ми. Для уник­нен­ня мож­ли­во­го змі­шу­ван­ня енок­са­па­ри­ну натрію з інши­ми лікарсь­ки­ми засо­ба­ми обра­ний в/в доступ необ­хід­но про­ми­ти достат­ньою кіль­кістю фізіо­ло­гіч­но­го роз­чи­ну хло­ри­ду натрію або глю­ко­зи до вве­ден­ня в/в болю­су енок­са­па­ри­ну натрію та піс­ля ньо­го, щоб очи­сти­ти порт вве­ден­ня від лікарсь­ких засобів. Еноксапарин натрію мож­на без­печ­но вво­ди­ти з фізіо­ло­гіч­ним роз­чи­ном хло­ри­ду натрію (0,9 %) або з 5 % роз­чи­ном глюкози.

Початковий болюс 3000 МО (30 мг). Для вве­ден­ня почат­ко­во­го болю­су 3000 МО (30 мг) за допо­мо­гою гра­дуй­о­ва­но­го попе­ред­ньо напов­не­но­го шпри­ца необ­хід­но вида­ли­ти зі шпри­ца над­лиш­ко­вий об’єм так, щоб у шпри­ці зали­ши­ло­ся лише 3000 МО (30 мг). Після цьо­го дозу 3000 МО (30 мг) мож­на без­по­се­ред­ньо вво­ди­ти в/в.

Додатковий болюс для пацієн­тів, яким вико­ну­ють ЧКВ, необ­хідне вве­ден­ня додат­ко­во­го в/в болю­су 30 МО/кг (0,3 мг/кг), якщо остан­нє п/ш вве­ден­ня пре­па­ра­ту вико­ну­ва­ли більш ніж за 8 годин до роз­ду­ван­ня балона.

Щоб забез­пе­чи­ти точ­ність вве­ден­ня тако­го неве­ли­ко­го об’єму, реко­мен­дуєть­ся роз­ве­сти пре­па­рат до кон­цен­тра­ції 300 МО/мл (3 мг/мл).

Відібрати необ­хід­ний об’єм роз­ве­де­но­го роз­чи­ну шпри­цом для вве­ден­ня в систе­му для в/в інфузій.

Після вико­нан­ня роз­ве­ден­ня об’єм для вве­ден­ня мож­на роз­раху­ва­ти за допо­мо­гою такої фор­му­ли: [Об’єм роз­ве­де­но­го роз­чи­ну (мл) = Маса тіла пацієн­та (кг) × 0,1] або вико­ри­сто­ву­ю­чи таб­ли­цю 2. Рекомендується вико­ну­ва­ти роз­ве­ден­ня без­по­се­ред­ньо перед засто­су­ван­ням препарату.

Таблиця 2.

Об’єм, який має бути вве­де­ний через систе­му для в/в інфузій піс­ля роз­ве­ден­ня пре­па­ра­ту до кон­цен­тра­ції 300 МО (3 мг)/мл.

Маса тіла

Необхідна доза

30 МО/кг

(0,3 мг/кг)

Об’єм, який має бути вве­де­ний піс­ля роз­ве­ден­ня пре­па­ра­ту до кін­це­вої кон­цен­тра­ції  300 МО (3 мг)/мл
кгМОмгмл
45135013,54,5
501500155
55165016,55,5
601800186
65195019,56,5
702100217
75225022,57,5
802400248
85255025,58,5
902700279
95285028,59,5
10030003010
105315031,510,5
11033003311
115345034,511,5
12036003612
125375037,512,5
13039003913
135405040,513,5
14042004214
145435043,514,5
15045004515

Введення в артеріаль­ну части­ну діаліз­но­го кон­ту­ру. Препарат вво­дять в артеріаль­ну лінію діаліз­но­го кон­ту­ру з метою про­філак­ти­ки утво­рен­ня тром­бів у екс­тра­кор­по­раль­но­му кро­во­обі­гу під час гемодіалізу.

Перехід із енок­са­па­ри­ну натрію на перо­раль­ні антикоагулянти.

Перехід із енок­са­па­ри­ну натрію на анта­гоні­сти віта­мі­ну К (АВК). Слід поси­ли­ти клініч­ний моніто­ринг та кон­троль лабо­ра­тор­них показ­ни­ків [про­тром­бі­но­вий час, вира­же­ний через між­на­родне нор­малі­зо­ване від­но­шен­ня (МНВ)] для моніто­рин­гу ефек­ту АВК.

Оскільки існує пев­ний про­мі­жок часу, поки АВК досягне мак­си­му­му сво­го ефек­ту, слід про­до­в­жу­ва­ти вве­ден­ня енок­са­па­ри­ну натрію у постій­ній дозі стіль­ки, скіль­ки потріб­но для під­т­ри­ман­ня МНВ у цільо­во­му тера­пев­тич­но­му діа­па­зоні для від­по­від­но­го пока­зан­ня за резуль­та­та­ми двох послі­дов­них аналізів.

Пацієнтам, які отри­му­ють на даний час АВК, АВК потріб­но від­мі­ни­ти і пер­шу дозу енок­са­па­ри­ну натрію вво­ди­ти тоді, коли МНВ змен­шить­ся до рів­ня, ниж­че тера­пев­тич­но­го діапазону.

Перехід із енок­са­па­ри­ну натрію на пря­мі перо­раль­ні анти­ко­а­гу­лян­ти (ППОА) і нав­па­ки.  Пацієнтам, які отри­му­ють на даний час енок­са­па­рин натрію, енок­са­па­рин натрію потріб­но від­мі­ни­ти і роз­по­ча­ти засто­су­ван­ня ППОА за 0–2 годи­ни (зале­жить від інструк­ції для медич­но­го засто­су­ван­ня кож­но­го ППОА) до того часу, коли потріб­но вво­ди­ти наступ­ну запла­но­ва­ну дозу енок­са­па­ри­ну натрію.

Пацієнтам, які отри­му­ють на даний час ППОА, пер­шу дозу енок­са­па­ри­ну натрію потріб­но вво­ди­ти тоді, коли потріб­но було вво­ди­ти наступ­ну дозу ППОА.

Застосування пре­па­ра­ту при спінальній/епідуральній ане­стезії або при люм­баль­ній пунк­ції. Якщо лікар прий­ме рішен­ня про необ­хід­ність засто­су­ван­ня анти­ко­а­гу­лян­тів при спінальній/епідуральній ане­стезії або при люм­баль­ній пунк­ції, реко­мен­дуєть­ся здійс­ню­ва­ти ретельне нев­ро­ло­гічне спо­сте­ре­жен­ня з огля­ду на ризик роз­вит­ку ней­ро­ак­сіаль­ної гема­то­ми (див. розділ «Особливості застосування»).

Застосування про­філак­тич­них доз. Необхідно вит­ри­ма­ти інтер­вал без про­ве­ден­ня пунк­цій три­валістю при­найм­ні 12 годин між остан­ньою ін’єкцією енок­са­па­ри­ну натрію у про­філак­тич­ній дозі та вве­ден­ням гол­ки або катетера.

При вико­нан­ні про­це­ду­ри з про­лон­го­ва­ним досту­пом необ­хід­но вит­ри­ма­ти ана­ло­гіч­ний інтер­вал три­валістю при­найм­ні 12 годин до момен­ту вида­лен­ня катетера.

Для пацієн­тів з клірен­сом кре­а­тині­ну 15–30 мл/хв слід зва­жи­ти доціль­ність под­воєн­ня часу до вико­нан­ня пунк­ції вста­нов­лен­ня або вида­лен­ня кате­те­ра до при­найм­ні 24 годин.

Початкове вве­ден­ня енок­са­па­ри­ну натрію 2000 МО (20 мг) за дві годи­ни до опе­ра­тив­но­го втру­чан­ня не засто­со­вуєть­ся при вико­нан­ні ней­ро­ак­сіаль­ної анестезії.

Застосування ліку­валь­них доз. Необхідно вит­ри­ма­ти інтер­вал без про­ве­ден­ня пунк­цій три­валістю при­найм­ні 24 годи­ни між остан­ньою ін’єкцією енок­са­па­ри­ну натрію у ліку­валь­ній дозі та вве­ден­ням гол­ки або кате­те­ра (див. також розділ «Протипоказання»).

При вико­нан­ні про­це­ду­ри з про­лон­го­ва­ним досту­пом необ­хід­но вит­ри­ма­ти ана­ло­гіч­ний інтер­вал три­валістю при­найм­ні 24 годи­ни до момен­ту вида­лен­ня катетера.

Для пацієн­тів з клірен­сом кре­а­тині­ну 15–30 мл/хв слід зва­жи­ти доціль­ність под­воєн­ня часу до вико­нан­ня пунк­ції вста­нов­лен­ня або вида­лен­ня кате­те­ра до при­найм­ні 48 годин.

Пацієнти, які отри­му­ють пре­па­рат за схе­мою з вве­ден­ням двічі на добу (тоб­то 75 МО/кг  (0,75 мг/кг) двічі на добу або 100 МО/кг (1 мг/кг) двічі на добу), повин­ні про­пу­сти­ти дру­гу дозу енок­са­па­ри­ну натрію, щоб забез­пе­чи­ти достат­ній про­мі­жок часу до вста­нов­лен­ня або вида­лен­ня катетера.

У цих часо­вих точ­ках все ще вияв­ля­ють­ся анти-Xa рів­ні пре­па­ра­ту, і дотри­ман­ня цих інтер­валів часу не гаран­тує, що вони можуть запо­біг­ти  роз­вит­ку ней­ро­ак­сіаль­ної гематоми.

Відповідно, не слід засто­со­ву­ва­ти енок­са­па­рин натрію про­тя­гом при­найм­ні 4 годин піс­ля спінальної/епідуральної пунк­ції та піс­ля вида­лен­ня кате­те­ра. Такий інтер­вал часу пови­нен ґрун­ту­ва­ти­ся на резуль­та­тах оцін­ки співвід­но­шен­ня користь/ризик, яка має вра­хо­ву­ва­ти як ризик тром­бо­зу, так і ризик кро­во­течі для цієї про­це­ду­ри з огля­ду на фак­то­ри ризи­ку, наяв­ні у цьо­го пацієнта.

Інструкції

щодо само­стій­но­го веден­ня пре­па­ра­ту Новопарин® у попе­ред­ньо напов­не­них шприцах 

  1. Вимити руки водою з милом. Висушити їх.
  2. Обрати ділян­ку у правій або лівій частині живо­та. Ця ділян­ка має бути від­да­ле­на (у напрям­ку до боків) від пуп­ка щонай­мен­ше на 5 сантиметрів.
  3. Змінювати міс­це ін’єкції, вико­ну­ю­чи її попе­ре­мін­но у пра­ву та ліву сто­ро­ни живо­та, залеж­но від того, в яку сто­ро­ну було зроб­ле­но ін’єкцію мину­ло­го разу. Очистити міс­це ін’єкції там­по­ном зі спиртом.
  4. Обережно зня­ти ков­па­чок з гол­ки, при­єд­на­ної до шпри­ца з пре­па­ра­том Новопарин®. Викинути цей ков­па­чок. Шприц є попе­ред­ньо напов­не­ним і гото­вим до вико­ри­стан­ня. НЕ натис­ка­ти на пор­шень до вико­нан­ня ін’єкції щоб поз­бу­ти­ся буль­ба­шок повіт­ря. Це може при­зве­сти до втра­ти лікарсь­ко­го засо­бу. Після того, як зня­то ков­па­чок, не допус­ка­ти, щоб гол­ка тор­ка­ла­ся чого-небудь. Це необ­хід­но для забез­пе­чен­ня того, що гол­ка буде зали­ша­ти­ся чистою (сте­риль­ною).
  5. Тримати шприц у руці так, як олі­ве­ць при пись­мі, вказів­ним і вели­ким паль­ця­ми іншої руки злег­ка від­тяг­ну­ти очи­ще­ну ділян­ку живо­та, щоб утво­ри­ла­ся склад­ка. Обов’язково утри­му­ва­ти шкір­ну склад­ку про­тя­гом усієї ін’єкції.

  6. Тримати шприц таким чином, щоб гол­ка була спря­мо­ва­на дони­зу (вер­ти­каль­но під кутом 90°). Ввести гол­ку у шкір­ну склад­ку на пов­ну довжину.
  7. Натиснути пор­шень шпри­ца паль­цем. Обов’язково утри­му­ва­ти шкір­ну склад­ку про­тя­гом усієї ін’єкції.
  8. Вийняти гол­ку, витя­гу­ю­чи її пря­мо у зво­рот­но­му напрям­ку. Тепер мож­на від­пу­сти­ти склад­ку шкіри. Одразу ж вики­ну­ти шприц у най­б­лиж­чий кон­тей­нер для гострих предметів.

Для уник­нен­ня утво­рен­ня син­ця не роз­ти­ра­ти міс­це ін’єкції піс­ля вве­ден­ня пре­па­ра­ту. 

Діти.

Безпека та ефек­тив­ність засто­су­ван­ня енок­са­па­ри­ну натрію педіат­рич­ним пацієн­там наразі не встановлені.

Передозування.

Симптоми. Ненавмисне пере­до­зу­ван­ня енок­са­па­ри­ну натрію вна­слі­док в/в, екс­тра­кор­по­раль­но­го або п/ш вве­ден­ня може при­зво­ди­ти до гемо­ра­гіч­них уск­лад­нень. Після перо­раль­но­го прий­о­му навіть досить висо­ких доз всм­ок­ту­ван­ня енок­са­па­ри­ну натрію є малоймовірним.

Лікування. Антикоагулянтні ефек­ти пре­па­ра­ту можуть бути знач­ною мірою ней­тралі­зо­вані повіль­ним в/в  вве­ден­ням про­та­мі­ну. Доза про­та­мі­ну зале­жить від вве­де­ної дози енок­са­па­ри­ну натрію:

  • 1 мг про­та­мі­ну ней­тралі­зує анти­ко­а­гу­лянт­ний ефект 100 МО (1 мг) енок­са­па­ри­ну натрію, якщо енок­са­па­рин натрію був вве­де­ний у межах попе­ред­ніх 8 годин.
  • Можна вико­ри­сто­ву­ва­ти інфузійне вве­ден­ня про­та­мі­ну у дозі  0,5 мг на кож­ні 100 МО  (1 мг) енок­са­па­ри­ну натрію, якщо енок­са­па­рин натрію був вве­де­ний за більш ніж 8 годин до засто­су­ван­ня про­та­мі­ну або якщо було визна­че­но необ­хід­ність при­зна­чен­ня дру­гої дози протаміну.
  • Через 12 годин піс­ля вве­ден­ня енок­са­па­ри­ну натрію засто­су­ван­ня про­та­мі­ну може бути не потрібним.

Проте навіть при засто­су­ван­ні висо­ких доз про­та­мі­ну анти-Xa актив­ність енок­са­па­ри­ну натрію ніко­ли не ней­тралі­зуєть­ся пов­ною мірою (мак­си­мум при­близ­но на 60 %) (див. Інструкції для медич­но­го засто­су­ван­ня  про­та­мі­но­вих солей). 

Побічні реак­ції.

Загальний опис про­фі­лю без­пе­ки пре­па­ра­ту. Еноксапарин натрію вив­чав­ся у більш ніж 15000 пацієн­тів, які отри­му­ва­ли енок­са­па­рин натрію у рам­ках клініч­них дослід­жень. Серед них було 1776 випад­ків засто­су­ван­ня пре­па­ра­ту для про­філак­ти­ки тром­бо­зу гли­бо­ких вен піс­ля орто­пе­дич­них опе­ра­тив­них втру­чань або опе­ра­тив­них втру­чань на орга­нах черев­ної порож­ни­ни у пацієн­тів з підви­ще­ним ризи­ком тром­бо­ем­боліч­них уск­лад­нень, 1169 випад­ків засто­су­ван­ня пре­па­ра­ту для про­філак­ти­ки тром­бо­зу гли­бо­ких вен у пацієн­тів з гост­ри­ми тера­пев­тич­ни­ми захво­рю­ван­ня­ми та дуже обме­же­ною рух­ливістю, 559 випад­ків засто­су­ван­ня пре­па­ра­ту для ліку­ван­ня тром­бо­зу гли­бо­ких вен з тром­бо­ем­болією леге­не­вої артерії або без неї, 1578 випад­ків засто­су­ван­ня пре­па­ра­ту для ліку­ван­ня неста­біль­ної сте­но­кар­дії та інфарк­ту міо­кар­да без зуб­ця Q і 10 176 випад­ків засто­су­ван­ня пре­па­ра­ту для ліку­ван­ня гостро­го інфарк­ту міо­кар­да з підй­о­мом сег­мен­та ST.

Схеми засто­су­ван­ня енок­са­па­ри­ну натрію у цих клініч­них дослід­жен­нях були різ­ни­ми залеж­но від пока­зань. Доза енок­са­па­ри­ну натрію для про­філак­ти­ки тром­бо­зу гли­бо­ких вен піс­ля опе­ра­тив­них втру­чань або у пацієн­тів з гост­ри­ми тера­пев­тич­ни­ми захво­рю­ван­ня­ми та дуже обме­же­ною рух­ливістю ста­но­ви­ла 4000 МО (40 мг) п/ш один раз на добу. Для ліку­ван­ня тром­бо­зу гли­бо­ких вен з тром­бо­ем­болією леге­не­вої артерії або без неї пацієн­ти отри­му­ва­ли енок­са­па­рин натрію або у дозі 100 МО/кг (1 мг/кг) п/ш кож­ні   12 годин, або у дозі 150 МО/кг (1,5 мг/кг) п/ш один раз на добу. У клініч­них дослід­жен­нях, в яких пре­па­рат засто­со­ву­вав­ся для ліку­ван­ня неста­біль­ної сте­но­кар­дії та інфарк­ту міо­кар­да без зуб­ця Q, дози ста­но­ви­ли 100 МО/кг (1 мг/кг) п/ш кож­ні 12 годин, а у клініч­но­му дослід­жен­ні, в яко­му пре­па­рат засто­со­ву­вав­ся для ліку­ван­ня гостро­го інфарк­ту міо­кар­да з підй­о­мом сег­мен­та ST, схе­ма засто­су­ван­ня енок­са­па­ри­ну натрію вклю­ча­ла вве­ден­ня 3000 МО (30 мг) в/в болюс­но з наступ­ним вве­ден­ням пре­па­ра­ту у дозі 100 МО/кг (1 мг/кг) п/ш кож­ні 12 годин.

У клініч­них дослід­жен­нях неба­жа­ни­ми реак­ція­ми, про які пові­дом­ля­ло­ся най­часті­ше, були гемо­ра­гіч­ні яви­ща, тром­бо­ци­то­пе­нія та тром­бо­ци­тоз (див. розділ «Особливості засто­су­ван­ня» та «Опис окре­мих неба­жа­них реак­цій» нижче).

Табличний перелік побіч­них реак­цій. Інші побіч­ні реак­ції, що спо­стері­га­лись в клініч­них дослід­жен­нях і про які пові­дом­ля­лись в період піс­ля­реєстра­цій­но­го засто­су­ван­ня пре­па­ра­ту (* вка­зує на побіч­ні реак­ції в період піс­ля­реєстра­цій­но­го засто­су­ван­ня пре­па­ра­ту), доклад­но опи­сані нижче.

Частота визна­ча­ла­ся таким чином: дуже часто (≥ 1/10); часто (від ≥ 1/100 до < 1/10); неча­сто (від ≥ 1/1000 до < 1/100), рід­ко (від ≥ 1/10000 до < 1/1000), дуже рід­ко (< 1/10000); часто­та неві­до­ма (не мож­на оці­ни­ти за наяв­ни­ми дани­ми). В межах кож­ної кате­горії «Система-Орган-Клас» побіч­ні реак­ції пред­став­ле­но в поряд­ку змен­шен­ня сту­пе­ня їхньої серйозності.

Розлади з боку кро­ві та лім­фа­тич­ної системи.

Часто: гемо­ра­гіч­ні яви­ща, гемо­ра­гіч­на ане­мія*, тром­бо­ци­то­пе­нія, тромбоцитоз.

Рідко: еози­но­філія*.

Рідко: випад­ки іму­но­алер­гіч­ної тром­бо­ци­то­пе­нії з тром­бо­зом; у дея­ких з цих випад­ків тром­боз був уск­лад­не­ний інфарк­том органів або іше­мією кін­ці­вок (див. розділ «Особливості застосування»).

Розлади з боку імун­ної системи.

Часто: алер­гіч­на реакція.

Рідко: анафілактичні/анафілактоїдні реак­ції, в тому числі шок*.

Розлади з боку нер­во­вої системи.

Часто: голов­ний біль*.

Розлади з боку судин.

Рідко: спі­наль­на гема­то­ма* (або ней­ро­ак­сіаль­на гема­то­ма). Ці реак­ції при­зво­ди­ли до нев­ро­ло­гіч­них роз­ла­дів різ­но­го сту­пе­ня тяж­ко­сті, в тому числі до три­ва­ло­го або необо­рот­но­го паралі­чу (див. розділ «Особливості застосування»).

Гепатобіліарні роз­ла­ди.

Дуже часто: підви­щен­ня рів­нів печін­ко­вих фер­мен­тів (голов­ним чином рів­нів тран­са­мі­наз більш ніж у 3 рази від верх­ньої межі норми).

Нечасто: гепа­то­це­лю­лярне ура­жен­ня печінки*.

Рідко: холе­ста­тичне ура­жен­ня печінки*.

Розлади з боку шкіри та під­шкір­ної клітковини.

Часто: кропив’янка, свер­біж, еритема. 

Нечасто: бульоз­ний дерматит.

Рідко: ало­пе­ція*, шкір­ний вас­куліт*, некроз шкіри*, який вини­кає, як пра­ви­ло, у міс­ці ін’єкції (цим яви­щам зазви­чай пере­дує пур­пу­ра або ери­те­ма­то­зні бляш­ки, інфіль­тро­вані та боліс­ні). Вузлики у міс­ці ін’єкції* (запаль­ні вуз­ли­ки, які явля­ли собою некісто­зні «кишені» енок­са­па­ри­ну). Вони роз­см­ок­ту­ють­ся через кіль­ка днів та не вима­га­ють від­мі­ни препарату.

Розлади з боку опорно-рухового апа­ра­ту, спо­луч­ної тка­ни­ни та кісток.

Рідко: остео­по­роз* піс­ля три­ва­лої тера­пії (про­тя­гом більш ніж 3 місяців).

Загальні роз­ла­ди та реак­ції в міс­ці вве­ден­ня препарату.

Часто: гема­то­ма у міс­ці ін’єкції, біль у міс­ці ін’єкції, інша реак­ція у міс­ці ін’єкції (напри­клад набряк, кро­во­ви­лив, гіпер­чут­ливість, запа­лен­ня, об’ємне утво­рен­ня, біль або інші реакції).

Нечасто: міс­це­ве подраз­нен­ня, некроз шкіри у міс­ці ін’єкції.

Зміни за резуль­та­та­ми обстежень.

Рідко: гіпер­каліє­мія* (див. розді­ли «Особливості засто­су­ван­ня» та «Взаємодія з інши­ми лікарсь­ки­ми засо­ба­ми та інші види взаємодій»).

Опис окре­мих неба­жа­них реакцій.

Геморагічні яви­ща. Спостерігалися серй­оз­ні гемо­ра­гіч­ні яви­ща, які були зареєст­ро­вані не більш ніж у 4,2 % пацієн­тів (хірур­гіч­них пацієн­тів). Деякі з цих випад­ків були леталь­ни­ми. У хірур­гіч­них пацієн­тів гемо­ра­гіч­ні уск­лад­нен­ня роз­ці­ню­ва­ли­ся як серй­оз­ні у таких випад­ках:  якщо гемо­ра­гічне яви­ще обу­мо­в­лю­ва­ло зна­чу­щу клініч­ну подію або якщо воно супро­вод­жу­ва­ло­ся зни­жен­ням рів­ня гемо­глобі­ну ≥ 2 г/дл чи вима­га­ло пере­ли­ван­ня 2 або біль­ше стан­дарт­них оди­ни­ць пре­па­ратів кро­ві. Ретроперитонеальні та внут­ріш­ньо­че­реп­ні кро­во­ви­ли­ви завжди роз­ці­ню­ва­лись як серйозні.

Як і при засто­су­ван­ні інших анти­ко­а­гу­лян­тів, можуть вини­ка­ти гемо­ра­гіч­ні яви­ща при наяв­но­сті супут­ніх фак­торів ризи­ку, таких як: органіч­ні ура­жен­ня, для яких існує імо­вір­ність виник­нен­ня кро­во­течі, інва­зив­ні про­це­ду­ри або супут­нє засто­су­ван­ня лікарсь­ких засобів, що впли­ва­ють на гемо­стаз (див. розді­ли «Особливості засто­су­ван­ня» та «Взаємодія з інши­ми лікарсь­ки­ми засо­ба­ми та інші види взаємодій»).

Таблиця 3.

Система-Орган-Клас

Профілактика у хірур­гіч­них пацієнтів

Профілактика у тера­пев­тич­них пацієнтів

Лікування у пацієн­тів з ТГВ з ТЕЛА або без неї

Лікування у пацієн­тів з неста­біль­ною сте­но­кар­дією та ІМ без зуб­ця Q

Лікування у пацієн­тів з гост­рим STEMI

Розлади з боку кро­ві та лімфатич-ної системи

Дуже часто: гемо­ра­гіч­ні яви­щаα

Рідко: ретроперито-неальний крововилив

Часто:

гемо­ра­гіч­ні яви­щаα

Дуже часто:

гемо­ра­гіч­ні яви­щаα

Нечасто:

внутрішньо-черепний кро­во­ви­лив, ретроперито-неальний крововилив

Часто: гемо­ра­гіч­ні яви­щаα

Рідко: ретроперито-неальний кро­во­ви­лив

Часто: гемо­ра­гіч­ні яви­щаα

Нечасто: внутрішньо-черепний кро­во­ви­лив, ретроперито-неальний крововилив

α Такі як гема­то­ма, екхі­моз (окрім того, який спо­стері­гаєть­ся у міс­ці ін’єкції), гема­то­ма рани, гема­турія, носо­ва кро­во­те­ча і шлунково‑кишкова кровотеча.

Таблиця 4.

Тромбоцитопенія та тромбоцитоз

Система-Орган-Клас

Профілак-тика у хірургіч-них пацієнтів

Профілакти-ка у терапевтич-них пацієнтів

Лікування у пацієн­тів з ТГВ з ТЕЛА або без неї

Лікування у пацієн­тів з неста­біль­ною сте­но­кар­дією та ІМ без зуб­ця Q

Лікування у пацієн­тів з гост­рим STEMI

Розлади з боку кро­ві та лім­фа­тич­ної системи

Дуже часто: тромбо-цитозβ

Часто: тромбо-цитопенія

Нечасто: тромбоцито-пенія

 

Дуже часто:    тром­бо­ци­тоз β

Часто: тромбоцито-пенія

Нечасто: тромбоцито-пенія

Часто:  тром­бо­ци­тозβ тромбоцито-пенія

Дуже рід­ко:     імуноалергіч-на тромбоцито-пенія

β Збільшення вмісту тром­бо­ци­тів > 400 Г/л.

Пацієнти дитя­чо­го віку. Безпека та ефек­тив­ність засто­су­ван­ня енок­са­па­ри­ну натрію дітям на сьо­год­ні не вив­чені (див. розділ «Спосіб засто­су­ван­ня та дози»).

Повідомлення про підо­зрю­вані побіч­ні реак­ції. Повідомлення про підо­зрю­вані побіч­ні реак­ції піс­ля реєстра­ції лікарсь­ко­го засо­бу є важ­ли­вою про­це­ду­рою. Це дає змо­гу про­до­в­жу­ва­ти кон­тро­лю­ва­ти співвід­но­шен­ня користь/ризик для цьо­го лікарсь­ко­го засо­бу. Медичних пра­ців­ни­ків про­сять пові­дом­ля­ти про усі підо­зрю­вані побіч­ні реак­ції за допо­мо­гою націо­наль­ної систе­ми фармаконагляду.

 

Термін при­дат­но­сті.  3 роки.

Не засто­со­ву­ва­ти пре­па­рат піс­ля закін­чен­ня тер­мі­ну при­дат­но­сті, зазна­че­но­го на упа­ков­ці.

 

Умови збері­ган­ня.

Зберігати у недо­ступ­но­му для дітей міс­ці при тем­пе­ра­турі не вище 25 °C в ори­гі­наль­ній упа­ков­ці. Не замо­ро­жу­ва­ти. 

 

Несумісність.

Підшкірна ін’єкція. Не змі­шу­ва­ти з інши­ми лікарсь­ки­ми засобами.

Внутрішньовенна (болюс­на) ін’єкція (виключ­но для ліку­ван­ня гостро­го інфарк­ту міо­кар­да з підй­о­мом сег­мен­та ST). Еноксапарин натрію мож­на без­печ­но вво­ди­ти з фізіо­ло­гіч­ним роз­чи­ном хло­ри­ду натрію (0,9 %) або з 5 % роз­чи­ном глю­ко­зи (див. розділ «Спосіб засто­су­ван­ня та дози»). 

Упаковка.

Розчин  для ін’єкцій 100 мг/мл по 20 мг/0,2 мл; або по 40 мг/0,4 мл; або по 60 мг/0,6 мл; або по

80 мг/0,8 мл; або по 100 мг/1,0 мл в попе­ред­ньо напов­не­них шпри­цах № 2 у блістері в кар­тон­ній короб­ці або по 20 мг/0,2 мл; або по 40 мг/0,4 мл; або по 60 мг/0,6 мл; або по 80 мг/0,8 мл в попе­ред­ньо напов­не­них шпри­цах № 10, по 2 шпри­ци у блістері, по 5 блістерів в кар­тон­ній коробці.

Категорія від­пус­ку. За рецеп­том. 

Виробник.

Шенджен Текдоу Фармасьютикал Ко., Лтд/Shenzhen Techdow Pharmaceutical Co., Ltd.

Місцезнаходження вироб­ни­ка та його адре­са про­ва­д­жен­ня його діяльності.

№ 19, Гаоксіонзонгуай Роад, Хай-тек Індастріал Парк, Няншанський округ, про­він­ція Гуандун, Шенджен, 518057, Китай/

No. 19, Gaoxinzhongyi Road, Hi-tech Industrial Park, Nanshan District, Guangdong Province, Shenzhen, 518057, China.

Дата оста­ньо­го перегляду.

Ми використовуємо файли cookie, щоб покращити ваш досвід роботи на нашому веб-сайті. Переглядаючи цей веб-сайт, ви погоджуєтеся на використання файлів cookie.

ВХІД ДЛЯ ПРОФЕСІОНАЛІВ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я

Якщо ви медичний працівник, натисніть «ВХІД», щоб підтвердити та почати.

Доступ обмежено

Скористайтеся іншими ресурсами!

Вхід Вихід

Shenzhen Techdow Pharmaceutical Co., Ltd